" Mazo rokās lielie darbi" : Ceļš līdz sasniegumiem nav viegls

Balvu novada muzejā atklāta fotoizstāde par motokrosu „Mazo rokās lielie darbi".
Izstādes atklāšanā Balvu novada muzeja direktore Iveta Supe uzsvēra, ka visas lielās lietas sākas no mazumiņa. Viņa mēģināja noskaidrot, ar ko izstādes apmeklētājiem asociējas vārds –motokross. Dažiem tas bija ātrums, putekļi, dubļi, gandarījums... „Sportista gaitas bērni uzsāk pēc vecāku ierosmes, tāpēc visi lielie sportisti ir ģimenes balstīti un var teikt, ka sports sākas no mājām," teica I. Supe, dodot vārdu vienai no izstādes iniciatorēm, „Motokruīza" braucēja Laura Eizāna mātei Antrai Eizānei. Viņa neslēpa, ka doma par motokrosa atspoguļojumu ar fotogrāfiju palīdzību radusies jau pagājušajā rudenī, skatoties raidījumus par šī sporta veida atspoguļojumu televīzijā. „Pārraidēs intervē tikai uzvarētājus, godalgoto vietu ieguvējus un tos, kas brauc Eiropas līmeņa sacensībās. Taču piemirst mazos braucējus, tos, kuri tikai uzsāk ceļu uz lielo sportu," konstatēja A. Eizāne. Kādi ir un ko jūt šie 'lielie vīri' pirms brauciena? Kādi ir viņu pārdzīvojumi brauciena laikā? Viņa atgādināja, ka motokrosā ir tāds noteikums, ka līdz startam zēni ir spēļu biedri un draugi, bet pēc starta barjeras krišanas- konkurenti. Trasē katram jādomā, kā pierādīt sevi un braukt labāk. „Piecu gadu laikā gadījies redzēt, kā zēni piebrauc trases malā, pat neieguvuši godalgotas vietas, -dubļaini, netīri, noguruši, bet cīnījušies līdz pēdējai sekundei. Kāds gandarījums atspoguļojas jauno braucēju acīs, kad pienāk tēvs, paspiež roku un saka, ka puisis cīnījies kā liels vīrs," atceras A. Eizāne. Katram jaunajam braucējam līdzi ir savs mehāniķis- tēvs, krusttēvs, onkulis. Ar kādu lepnumu zēni piebrauc pie viņiem kā lieli vīri un paziņo, ka jāpārbauda stūre vai bremzes.
Moto „Viens par visiem, visi par vienu!"
Kluba „Motokruīzs" jauno braucēju mammas ir tās, kuras jūt, ka kādam ir satraukums vai pārdzīvojums. Viņas nāk klāt ne tikai saviem, bet visiem bērniem, mierina un uzmundrinoši saka, ka braucējs ir malacis, ka pielicis visus spēkus, ka paveiksies nākamreiz. „Cienājam ar siltu tēju, šokolādi. Mums klubā ir tikai divi balvenieši, taču mēs nešķirojam, vai zēns ir no Madonas, Jēkabpils, Dobeles vai citas vietas. Pie mums puiši uz klubu nāk tāpēc, ka mūs vieno kopīgs mērķis, - lai ikviens un arī komanda kopā uzvarētu. Ne velti šogad „Motokruīzs" abos vērtējumos ir godalgotajā trešajā vietā," stāsta A. Eizāne, atgādinot, ka komandas moto ir„Viens par visiem, visi par vienu!"
Izstādē apskatāmas fotogrāfijas, kurās redzami mazo braucēju pārdzīvojumi, vecāku gandarījums un citas emocijas. Nav viegli būt motobraucējam. Ja vasarās citi zēni teju līdz pusnaktij spēlējas vai dzenā bumbu, šiem zēniem pie miera jādodas savlaicīgi, jo motokross ir nopietns sporta veids. Muzeja direktorei Ivetai Supe atgādināja, kas tas ir arī ģimenes sporta veids, jo bez vecāku atbalsta braucējiem neiztikt. „Bija patīkami vērot, kā, izstādi gatavojot, līdzās ir visa ģimene, -tēvs, mamma, brālis, māsa. Katrs sniedz palīdzīgu roku un atbalsta. Laura tētis atveda mazo kvadraciklu, ar kuru viņš iesāka savu ceļu šajā sporta veidā," teica I. Supe. Viņa ieteica no izstādes fotogrāfijām iedvesmoties arī citiem, jo kas zina, varbūt tieši šo sporta veidu izvēlēsies kāds no jaunajiem skatītājiem. Izstādes apmeklētājs Juris Vaskinovičs uzsvēra, cik svarīgi ar sportu sākt nodarboties no mazotnes, jo tikai tad var sasniegt labus rezultātus arī vēlākajos gados. „Ja kārtīgi trenēsieties un sevi pilnveidosiet, rezultāti neizpaliks. Jūs ievēros ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Novēlu strādāt pie sevis pilnveidošanas. Trenējiet reakciju, trenējiet fizisko spēku un uzvariet!" bijušais sporta skolotājs J. Vaskinovičs, kurš pats bijis labākais piemērs daudziem sportistiem. „Es arī sevi atpazinu fotogrāfijās. Izstāde ir laba, tā motivēs jauniešus lietderīgi izmantot savu laiku," teica Agris Apinis, kuram pēdējās sacensībās 13. oktobrī Viļakas trasēs nepaveicās, jo salūza motocikls. Agris Apinis mācās Balvu Amatniecības vidusskolas pirmajā kursā, apgūst galdnieka profesiju. Balvu Valsts Ģimnāzijas 9. klases audzēkne Agnese Eizāne ir daudzu fotogrāfiju autore. Viņa, īpaši pēc tam, kad tēvs iegādājās labāku fotoaparātu, izgāja kursus pie skolotāja Dzintara Putniņa, apgūstot fotografēšanas pamatus. „Grūtāk bija fotogrāfijas izvēlēties, jo tādu bija daudz, - gan mūsu ģimenes, gan citu kluba biedru atsūtītās. Taču vērtējām pēc tā, kā mums pašiem patīk. Lai ir emocijas, dinamiskums un dzīvīgums," saka A. Eizāne. Viņa neslēpj, ka, redzot sacensībās braucam Lauri, pārņem uztraukums, taču prieks par brāļa un kluba uzvarām ir pārāks.

27 Views
0 Comments
27 Views
0 Comments
11 Views
0 Comments
11 Views
0 Comments
7 Views
0 Comments
13 Views
0 Comments
8 Views
0 Comments
6 Views
0 Comments
8 Views
0 Comments
6 Views
0 Comments
10 Views
0 Comments
7 Views
0 Comments
6 Views
0 Comments
12 Views
0 Comments
9 Views
0 Comments
5 Views
0 Comments
3 Views
0 Comments
6 Views
0 Comments
8 Views
0 Comments
10 Views
0 Comments